Výmaz z registru dlužníků – jak požádat o výmaz?

Úvěrový registr dlužníků patří v poslední době mezi často vyhledávaná témata. V dnešní době je totiž poměrně snadné získat půjčku a tak si ji mnoho lidí bere, i když jim společnosti nabízejí nesmyslné vysoké úroky. Počet zadlužených lidí tak neustále roste a spolu s tím se zvyšuje i počet těch, kdo mají záznam v registru dlužníků.

Rejstřík dlužníků

Jak se může člověk dostat do registru dlužníků a co to pro něj znamená?

Dostat se do některého z registrů lze nejčastěji tím, že si člověk vezme například. půjčku od banky, kterou pak přestane splácet. Nemusí jít vždy jen o půjčku. Vaše jméno se v registru může ocitnout iz jiných důvodů. Často se jedná například. o neplacení účtu za telefon ale může jít například. io neuhradní platby za internet, televizi, bydlení či jiné služby.

Lidé, kteří mají v registru dlužníků záznam, mohou pak v běžném životě narazit na různé komplikace a problémy. Jedním z nich je např. to, že jim nepůjčí žádná banka pokud budou chtít půjčku. Půjčit si tak budou moci maximálně tak u nebankovních společností, které mají mnohem vyšší úroky a poplatky. Problémy mohou mít i když si budou chtít vyřídit nový tarif u mobilního oprátora nebo koupit zboží na splátky. Právě v takových situacích jim může být žádost na základě zápisu v rejstříku zamítnuta.

Co mám dělat, když zjistím, že mám zápis v registru?

Pokud zjistíte, že se vaše jméno dostalo do některého z registrů dlužníků, tak jej asi budete chtít z toho registru vymazat. Abyste však měli šanci uspět se žádostí o vymazání z úvěrového registru dlužníků, tak musíte nejprve své závazky vyrovnat a teprve poté můžete požádat o jeho odstranění. To ale bohužel není příliš rychlá záležitost.

Jak dlouho může trvat, než k výmazu dojde a jak celý proces urychlit?
Záleží na tom o jaký dluh se jednalo, resp. u jaké společnosti jste závazek měli. Např. v nebankovním registru dojde k vymazání po 6 měsících, v bankovním registru po roce. Pokud šlo o dluh u telekomunikačního operátora tak dojde k vymazání také po roce. Pokud ale máte záznam v registru SOLUS, tak tam probíhá vymazání až po 3 letech od splacení dluhu.

Kromě zaplacení dlužné částky můžete výmaz z registru urychlit tím, že s firmou, které jste dlužili, rozvážete smlouvu. Musíte napsat dopis, ve kterém jednak podáte výpověď smlouvy a jednak odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů. Každý registr má ale trochu jiné podmínky, takže si je nejprve prostudujte nebo se poraďte s odborníkem.

Jak získat půjčku i se záznamem v registru?

Pokud nutně potřebujete peníze a nemůžete čekat až bude záznam z registru vymazán nebo prostě nemáte na splacení dluhů, tak pro vás mohou být řešením nebankovní půjčky bez registru. Ty se zaměřují právě na tento typ klientů. Nejčastěji se jedná o rychlé a krátkodobé půjčky, ale některé společnosti nabízejí také vyšší úvěry. Chcete-li vyšší částku, tak se neobejdete bez ručení nemovitostí. V tomto případě si však důkladně promyslete, zda opravdu budete umět splácet, abyste nepřišli io bydlení.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *