Úvěry nebo půjčky pro nezaměstnané jsou finanční produkty, které v bankovním sektoru zpravidla nenajdete. Nezaměstnaný klient je pro banku nebo velkou finanční instituci rizikovým klientem a vzhledem k tomu, že nemá zaměstnání a má velmi nízký příjem. Není tedy zaručeno zda bude schopen svůj úvěr včas a bez problémů splácet.

Úvěry pro nezaměstnané jsou tedy téměř výhradně záležitostí nebankovních finančních institucí. Jedná se o úvěr bez účelu, klient tedy není povinen dokazovat na co půjčku použije. Současně po něm společnost nežádá čistý záznam ve výpisu z bankovního registru, ani doklad o potvrzení příjmu.
Žadatel o tento typ úvěru musí být starší než 18 let a zpravidla mladší než 65 let. Celé vyřízení úvěru je tedy podmíněno pouze doložením žadatelova občanského průkazu a jednoho dalšího průkazu totožnosti (cestovní pas, řidičský průkaz apod.). Některé společnosti současně provádějí kontrolu osobních údajů, jako je místo bydliště a jeho případná změna.
Úroková sazba u úvěrů pro nezaměstnané
Maximální výška půjčené částky se pohybuje kolem 50 000 Kč bez nutnosti zajištění úvěru. Při vyšších částkách vyžaduje ručení nemovitostí, případně jiným majetkem (auto, vybavení domácnosti apod.). Zpravidla platí, že je tento typ úvěru vzhledem k rizikovosti klientů, kompenzován vysokou úrokovou sazbou. Jejich přesnou výši však před samotným podpisem smlouvy zjistíte těžko, protože většina společností stanovuje výši úroků na základě individuálních potřeb klienta. V každém případě se ale připravte na podstatně vyšší úrok než u půjček s doložením výše příjmů.
Stejně jako úrokové sazby se individuálně určuje i doba splatnosti úvěru. Její minimální doba se pohybuje v průměru okolo jednoho měsíce, maximální možná doba se pohybuje kolem 6 let. Stejně se individuálně určuje výše měsíční (týdenní) splátky. Zpravidla pak platí, že čím vyšší je půjčen obnos a čím delší doba splatnosti, tím vyšší sazba je úročena.
Prostudujte si podmínky úvěrů pro nezaměstnané
Téměř všechny společnosti požadují bezpodmínečně přesné plnění splátkového kalendáře. Pokud klient neuhradí splátku včas, bude čelit neúprosným sankcím a dalším nepříjemnostem, které jsou s tím spojené. Přestože je tedy úrok u tohoto úvěru fixní, stále se může vinou neuhrazené splátky vyšplhat až na několikanásobek své hodnoty. V každém případě tomu můžete předejít, pokud si důkladně prostudujete smlouvu ještě před jejím podpisem.
Zaměřte se především na úrokovú míru, tedy zda je ve smlouvě definována jako týdenní, měsíční nebo roční. Zkontrolujte si i dobu splácení, její rozvržení a také samotnou výši splátek. Seznamte se s výškou poplatků souvisejících s vyřizováním smlouvy, např. odhadem majetku (v případě ručení), poplatkem za vyřízení úvěru a pod. V neposlední řadě se detailně seznamte se sankcemi za zpoždění splátky a také s poplatky spojenými s případným předčasným jednorázovým splacením půjčky.
Výhody a nevýhody úvěrů pro nezaměstnané
Půjčky pro nezaměstnané mají mnohem více nevýhod než výhod. Pokud se případný žadatel ocitne v natolik tíživé situaci, že ji nemůže vyřešit jinou půjčkou, měl by si důkladně promyslet jak velkou částku potřebuje a jak rychle je schopen ji splatit a rozhodně tyto faktory bezdůvodně nenavyšovat nebo neprodlužovat. Faktem zůstává, že pokud klient nemá pravidelný měsíční příjem, logicky nemá z čeho úvěr splácet. Už před podpisem smlouvy tedy vzniká riziko, že pro klienta bude problém úvěr splatit. V extrémních případech tak může dojít až k exekuci majetku a tím k daleko větším problémem, než na začátku žádosti o půjčku pro nezaměstnané.