Účelové a neúčelové hypotéky

Hypotéka, nebo přesněji hypoteční úvěr, je dlouhodobý úvěr, který často slouží ke koupi bytů nebo domů. Hypotéku můžete použít i na financování jiných potřeb spojených s nemovitostmi. Hypoteční úvěr je vždy zajištěn zástavním právem k nějaké nemovitosti, nemusí to být vždy ta nemovitost, na kterou chcete použít peníze z hypotečního úvěru.

Účelová hypotéka

Na našem trhu je k dispozici účelová a neúčelová hypotéka. Některé druhy hypotečních úvěrů jsou poskytovány i bez dokládání příjmů, tedy vše se odvíjí od ceny zastavěné nemovitosti. Některé finanční instituce, které Vám poskytnou peníze, se při schvalování hypotéky nedívají ani na to, zda budete schopni úvěr splácet.

Účely hypotečního úvěru

Nejběžnější situace, na kterou se poskytuje hypoteční úvěr je určitě nákup nemovitostí na bydlení, tedy na byt či dům. Některé hypoteční úvěry můžete využít i na nákup nemovitostí, které nejsou určeny přímo na bydlení, tedy na rekreační nemovitosti jako je chata nebo chalupa. Hypoteční úvěr lze použít i na nákup pozemku, na kterém chcete postavit vlastní dům nebo jinou nemovitost.

Další účely poskytnutí hypotéky jsou rekonstrukce, přestavba, výstavba nebo dostavba či pronájem nemovitostí. Vypořádání dědictví nebo společného jmění manželů či jiné majetkové vyrovnání. Peníze, které získáte prostřednictvím hypotečního úvěru můžete použít i na profinancování současné hypotéky, tedy na refinancování hypotéky.

Uzavření hypotéky

O hypoteční úvěr si může zažádat každý občan ČR, cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem na území ČR, nebo fyzická osoba. Osoby výdělečně činné starší 18ti let. O jeden hypoteční úvěr může požádat i více osob, například rodiče a děti, manželé a pod. Maximální počet žadatelů o jeden úvěr je však omezen na čtyři osoby. Více žadatelů na jeden hypoteční úvěr umožní získání vyšší hypotéky, protože do schvalování vstupují příjmy. Hypoteční úvěr můžete uzavřít v každé bance nebo stavební spořitelně, která nabízí hypoteční úvěr nebo i u různých zprostředkovatelů, jako jsou realitní makléři nebo finanční poradci.

Banky poskytují klientům i neúčelové úvěry, u nichž se ručí nemovitostí. V takovém případě Vám banka převede peníze na Váš účet a je jen na Vás, jak peníze použijete. Zajištění zástavním právem k nemovitosti je však podmínkou poskytnutí úvěru.

Hypoteční úvěry v českých bankách

 • mBank – mHypotéka s fixní sazbou, mHypotéka s variabilní sadzbou
 • Česká spořitelna – Ideálni hypotéka
 • ČSOB – hypotéka bez dokládaní přijmů, ČSOB Hypotéka na 100%
 • GE Money Bank – Hypotéka do 85%, Hypotéka do 100%, Americká hypotéka
 • Hypoteční banka – Hypoteční úvěr na družstevní byt, Hypotéka bez doložení příjmu
 • Komerční banka – Klasik, Plus
 • Obernak – Oberbank KombiHypotéka, Oberbank StandardHypotéka
 • Poštovní spořitelna – Účelový hypoteční úvěr
 • Raiffeisenbank – Klasik, Profit, Univerzál
 • UniCredit Bank – HÚ účelový rezidenční, HÚ účelový nerezidenční, Převratná hypotéka
 • Volksbank – Standardní hypoteční úvěr, Hypoteční úvěr bez doložení příjmů
 • Wüstenrot hypoteční banka – Hypotéka Pro vlastní bydlení
5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *