Půjčky na směnku ihned

Při vyslovení slov půjčka na směnku si většina lidí přestaví nějaké pochybné machinace, se kterými by nechtěla mít nic společného. Pravdou ale je, že směnka je cenný papír, se kterým se může obchodovat a ten kdo ji vystavuje se bezpodmínečně zavazuje, že osobě uvedené ve směnce zaplatí ve stanovené době sumu uvedenou na směnce. Směnku lze i považovat za cenný papír, protože se s ní může obchodovat. Velmi často se tak směnky prodávají nebo zase naopak kupují.

Půjčka na směnku ihned

Rozlišujeme dva druhy směnek – cizí směnku a vlastní směnku. Při vlastní směnce se osoba, jíž se směnka vydává zavazuje, že po předložení směnky zaplatí celou částku. Při cizí směnce je rozdíl v tom, že směnku má zaplatit nějaká třetí osoba. Pokud však nebude schopna závazek splnit, tak povinnost platit přechází na toho, komu byly předány peníze.

Především je ale nutné, abyste si pohlídali všechny náležitosti, které by směnka měla mít. Pokud se tak stane, tak není vůbec žádný důvod se takovým transakcím vyhýbat. Je to totiž velmi jednoduchý a praktický způsob, jak se ve velmi krátkém čase dostat k potřebným penězům. Proto jsou půjčky na směnku používané především u podnikatelů při zajišťování závazku mezi sebou.

K využití směnek dochází až v tom případě, že vám banka z nějakého důvodu odmítla vydat půjčku. Jasnou nevýhodou jsou vyšší úroky, ke kterým se zavazujete. Bývá však vybavena většinou do druhého dne. Další výhodou je to, že je velké množství firem, které tento druh poskytnutí peněžité částky poskytují.

Soudní řízení je v případě neplacení směnek velmi jednoduché. Žalobce totiž nemusí dokazovat, že pohledávka pomocí směnky skutečně vznikla. Úplně stačí, když je předložena platná směnka. Důkaz je tak na světě je na neplatiči, aby vyrovnal všechny své závazky. Soudce následně vydá směnečný platební rozkaz. Žalovaná osoba tak musí do tří dnů uhradit své pohledávky a samozřejmě i soudní náklady. Celý proces se odehraje nejvíce během několika týdnů a netrvá tak celé roky.

Co musí obsahovat směnka?

Každá půjčka na směnku ihned by měla mít určité náležitosti, aby splňovala všechny předepsané kritéria. V případě, že nějaká náležitost chybí, tak je směnka neplatná.

  • z listiny musí být zřejmé, že jde o směnku, tzn. že to musí být uvedeno přímo v textu
  • nikdo vám nesmí podmiňovat splacení směnky žádnou jinou podmínkou
  • ze směnky musí být jasně zřejmé, kdo bude dáno závazky platit
  • na směnce musí být uvedena její splatnost – do určitého data, stejně tam musí být udáno i místo, kde bude vše splaceno
  • poslední náležitost je datum a místo vystavení směnky a samozřejmě i podpis toho, komu byla směnka vystavena.
5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *