Nebankovní společnosti ve svých reklamách často sázejí na heslo: půjčka pro každého. Mezi další důvody proč si vyřídit půjčku právě u nich uvádějí rychlost a málo papírování. Kolik však ve skutečnosti za podobné výhody zaplatíte? Rychlost vyřízení se pohybuje i na hranici několika hodin, peníze tedy můžete získat okamžitě, jedná se o tzv.. „Peníze na ruku„, resp. půjčky do 24 hodin.

Právě rychlost je nejčastějším kritériem pro získání nebankovní půjčky, právě pro zmíněnou rychlost lidé upřednostňují nebankovní produkty, i přes vyšším úrokem. V reklamě se tedy nejčastěji setkáváme se sloganem: „rychlé půjčky pro každého„.
Krize a nebankovní půjčky
V dobách kdy se mluví o globální finanční krizi panuje názor, že banky často váhají s poskytováním půjček a úvěrů. Banky v této době nastavují své kritéria pro poskytnutí půjčky tak, že je splní jen málo klientů. Většinou tyto podmínky splní jen ti klienti, který nepotřebují půjčku. Banky často nejsou motivovány ziskem z úvěrů. Stačí jim poplatky za vedení účtů a mnoho dalších poplatků, které mají velmi dobře ukryté. No právě v této době se otevírá prostor pro nebankovní instituce, které poskytují úvěry a půjčky.
Kdy a kolik si půjčujeme?
Každoročně je zájem o spotřebitelské úvěry je ovlivněn sezónností. V předvánočním období se půjčuje nejvíce. Největší zájem o nákup na splátky a bezúčelové půjčky na cokoliv. Při nebankovních půjčkách je největší zájem o půjčky ve výši 10 000 až 50 000 Kč se splatností na dvanáct měsíců.
Půjčky pro nezaměstnané
Jeden z projevů světové finanční krize je růst nezaměstnanosti všude ve světě. A ani Česká republika za tímto trendem nezaostala a samozřejmě se nezaměstnanost zvýšila. Jak se na tento jev dívají společnosti poskytující nebankovní půjčky a úvěry? Dnes ve většině společností potřebujete pravidelný zdroj příjmu, ale najdou se i takové, kde nemusíte předkládat žádné potvrzení o příjmu. Lidé bez zaměstnání by si zejména v době krize neměli brát úvěry na běžnou spotřebu, protože to může dopadnout velmi špatně.
Parametry půjčky se přizpůsobují klientům
Dnes platí, že společnosti, které poskytují nebankovní půjčky a úvěry se snaží přilákat nové klienty a vycházet jim vstříc, například i některými parametry poskytovaných půjček a úvěrů. Klienti si mohou zvolit výši půjčky a dobu splácení. Důležitou skutečností je i fakt, že klienti jsou informováni o všech poplatcích hned na začátku.
Na co si dávat pozor při půjčkách
Pokud si však chcete vyřídit úvěr či půjčku z nebankovního sektoru, tak byste měli být obezřetný a dodržovat některá zásadní pravidla. Zjistěte si o nebankovní společnosti nebo o soukromém investorovi co nejvíce aktuálních informací. Zpravidla všechny serióznější společnosti a jednotlivci zabývající se poskytováním půjček zveřejňují na svých webových stránkách různé rady pro zájemce o úvěr či půjčku.
- Srovnávejte podmínky ve více společnostech
- Nízká měsíční splátka nemusí znamenat i nízký úrok (úvěry s nejmenšími měsíčními splátkami bývají často nejdražší)
- Potřebujete úvěr? (Nezaměstnaní lidé nebo lidé s ohroženou pracovní pozicí by neměly zadlužovat)
- Před podpisem si smlouvu pečlivě přečtěte, pokud něčemu nerozumíte, tak se ptejte, případně se poraďte s odborníkem.
- Dávejte si pozor na včasné splácení.
- Pokud máte problém, ihned oslovte společnost, která Vám poskytla půjčku.