Pozor na rizikové půjčky

Půjčky dnes lidé využívají k řešení různých finančních problémů, ke koupi auta nebo vybavení domácnosti, stejně ale například i k financování bydlení. Pokud bychom si segment půjček měli rozdělit do tří hlavních částí, pak můžeme využívat, tak by to byly tyto:

  • bankovní půjčky
  • nebankovní půjčky
  • půjčky od soukromých osob
Rizikové půjčky

Každý tento zmíněný segment má i svá jasně daná specifika. Začneme-li bankami, tak ty jsou obvykle spojeny s tradicí, férovými a transparentními službami a stejně tak s bohatým výběrem půjček na cokoliv. Jelikož jsou dozorovány státními institucemi a úřady, tak je zde riziko různých podvodů prakticky nulové. To už se ale nedá říci o dalších dvou možnostech. Právě zde se kromě férových poskytovatelů objevují také ti nepoctiví poskytovatelé půjček. Jak je poznat a na co si dát pozor? Na to se aktuálně v tomto článku podíváme.

Které půjčky jsou rizikové?

Podíváme-li se konkrétně na to, jaké půjčky mohou být rizikové, tak jsou to především takové, které na první pohled vypadají velmi lákavě. Můžeme mezi ně zařadit například půjčky na směnku, půjčky bez ručitele, půjčky pro nezaměstnané nebo půjčky bez potvrzení příjmu. Celý tento segment jasně cílí hlavně na problémové klienty, kterým chce nabídnout řešení aktuální situace. Ne vždy je to ale řešení odpovídající, protože mnohdy je daným klientem způsoben další finanční problém.

Pozor na příliš lehkou dostupnost půjčky

Mezi pozitiva daných půjček jsou často označovány například jednoduché a rychlé vyřízení bez jakéhokoli dokladování, možnost získat peníze na účet nebo v hotovosti, stejně tak možnost získat půjčku na cokoliv. Tady však musíme podotknout, že byste si problémové a příliš lákavé půjčky neměli plést se segmentem mikropůjček. Ty totiž mohou mít podmínky podobné, ale jsou férovým produktem. A to hlavně proto, že nabídnou jen pár stovek eur a tak důkladnější ověřování není třeba. Oproti tomu taková půjčka na směnku může nabízet i desítky tisíc eur a to by vám v budoucnu při nesplácení mohlo způsobit velmi velké problémy.

Možné problémy s nebankovními půjčkami

To hlavní, co se nás může týkat, jsou samozřejmě vysoké úrokové sazby. Zatímco u hypoték jsou běžné jednotky procent a u bankovních půjček sazby kolem 10 procent, tak u nebankovních půjček může být situace o dost horší. Konkrétně taková, že se úrok pohybuje i ve vyšších desítkách procent ročně. To logicky znamená, že získanou částku i několikrát přeplatíte. A to může způsobit výrazné budoucí finanční komplikace. I proto byste si na ně měli dát pozor a smlouvu o půjčce si důkladně přečíst a nechat vysvětlit.

Finanční komplikace spojené s nutností dlouhodobého splácení ale nemusí být jediný problém. Stejně tak vám mohou způsobit i neřešitelné dluhy. Stačí se zpozdit se splátkou a již naskakují poplatky inkasní agentury, která požaduje zaplacení celého zbytku půjčky jednorázově. A pokud se tak nestane, tak dojde k arbitráži. To může vést až k exekuci. A v rámci celého tohoto procesu je dobré vědět, že z půjčky několika pár tisíc eur může být rázem exekuce například až na částku, desítky tisíc eur.

Pozor si dávejte i na podvody

Se segmentem příliš výhodných půjček jsou často spjaty i četné podvody. Ideálním příkladem může být podvod spojený s tím, že zaplatíte prvotní poplatky a následně neuvidíte ani své peníze, ani půjčku. Princip, jak vás podvodníci mohou okrádat, je přitom stále stejný. Často to začíná jednoduchým inzerátem, utkáním na veřejném místě v kavárně nebo restauraci a následným předáním peněz v hotovosti. Po pár dnech zjistíte, že znáte jen smyšlené jméno osoby nebo společnosti a kontaktní telefon již neexistuje. Bohužel stále je víc a víc lidí, kteří se takto nechají nachytat.

Je to dáno hlavně tím, že za poskytovatele nebankovní půjčky nebo tzv. soukromého investora se dnes může vydávat leckdo. Je tedy dobré si každou nabídku důkladně zhodnotit a zvážit všechna rizika, která s ní mohou být spjata. Jedině tak neriskujete, že necháte vypálit. Doporučujeme si přes google najít jméno člověka nebo společnosti a hledat recenze, diskuze či se na internetu o nějakém podvodu daného člověka už dávno nepíše.

Kde můžete narazit na nabídky rizikových půjček?

Odpověď je jednoduchá – všude. Lákadla jako je půjčka na směnku, pro nezaměstnané nebo bez registrů jsou dnes viditelná v novinách, na internetu, ale i na inzertních serverech nebo také na různých vývěsních plochách. Zkrátka poskytovatelé se snaží více a více ulovit další klienty, ze kterých mají nemalé provize.

Je proto dobré věnovat čas tomu jak vlastně taková nabídka půjčky konkrétně vypadá. Možná je důležitější definovat hlavně údaje správné půjčky. Z čeho by tedy měla sestávat?

  • Základní informace o půjčce
  • Informace o společnosti, která ji poskytuje
  • Platné kontaktní údaje

V první řadě je dobré zjistit, jaké jsou podmínky získání půjčky. Pokud jsou příliš benevolentní, může to znamenat velké riziko. Hlavně když společnost nabízí příliš vysoké půjčky. U pár stovek eur je jasné, že společnost nepotřebuje až tak prověřovat žadatele, ale když je ochotna nabídnout i vyšší tisíce eur bez důkladného prověření, tak se mějte na pozoru.

Kvalitní společnost by měla mít kodex zodpovědného půjčování, se kterým souvisí to, že své klienty nechce dostat do větších problémů v jakých jsou nyní. Proto si ověřte reference firmy na internetu. Pokud jsou pozitivní, tak je všechno v pořádku. (Dejte si však pozor, abys ty pozitivní společnost nepsala sama). Ty negativně objektivně zhodnoťte zda se jedná pouze o problém konkrétního klienta, nebo skutečně o riziko spojené s podvodnou nabídkou.

Přejeme vám mnoho úspěchů při hledání té správné společnosti. Mezi známé a ověřené nebankovní společnosti podle nás patří například společnosti Cetelem, Profi Credit nebo Home Credit

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *