Nebankovní půjčka

Nebankovní půjčka, čili úvěr od nebankovní společnosti je dobrým řešením nedostatku peněz v případě, že si z jakéhokoliv důvodu nechcete nebo nemůžete vzít úvěr přímo v bance. Tyto nebankovní společnosti mají na klienty podstatně nižší nároky než banky a schvalování půjčky je tedy kratší a jednodušší. Avšak tato výhoda je na druhé straně vždy vyvážena podstatně vyšší úrokovou sazbou.

Nebankovní půjčka

Nebankovní půjčka je dostupná pro každého

Získání půjčky tímto způsobem je podstatně jednodušší než v bankách. O úvěr od nebankových společností si tak mohou požádat i rizikoví klienti, kteří by na úvěr v bance neměli z nějakého důvodu nárok. Nebankovní instituce si totiž své klienty jen zřídkakdy ověřují v registru dlužníků a současně ani nežádají doklad o klientových příjmech, případně ručitele.

Úroky u nebankovních půjček

Nevýhodou nebankovních společností je často nedostatečné poskytnutí informací klientům. Roční procentní sazba nákladů (RPSN), které tyto společnosti uvádějí při svých produktech bývá pouze orientační a sami zástupci institucí na svých informačních linkách upozorňují na to, že se každému klientovi sazba vypočítává individuálně na základě půjčené částky, délky její splatnosti a samotné výšky úvěru. Další poměrně běžnou záležitostí nebankovních společností je také uvádění ne zcela kompletních informací, např. uvedená je pouze výše měsíčních splátek nebo pouze minimální a maximální částky, které klientům poskytují.

Rozdíly v nabídce nebankovnách půjček

Stejně jako v bankách, tak i u nebankovních společností se jednotlivé půjčky od sebe více či méně liší. Prakticky stejné jsou základní podmínky pro žadatele o půjčku: věk 18 – 60 let, občanství ČR, stálý a doložitelný zdroj příjmů. Kromě průkazu totožnosti dále společnosti požadují ještě jeden doklad potvrzující bydliště žadatele. Většina společností poskytuje úvěry do maximální výše 100 000 Kč a jejich vybavení se uskutečňuje již na první schůzce. Úvěr bývá nastaven podle individuálních potřeb klienta a doba jeho splácení se stanovuje na dobu od jednoho až do tří let. Jakkoli se v této oblasti společnosti shodují, tak se výrazně liší v nákladech úvěru. RPSN se tak může pohybovat v rozmezí o 9% až do 200%. Rozdíl mezi splátkami nebankovní půjčky ve stejné výši finančního obnosu pak může být několik stovek Kč měsíčně.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *