Mimořádná splátka sníží půjčku

V průběhu toho, jak čerpáte půjčku, se může vyskytnout situace, kdy byste rádi část úvěru splatili a ušetřili na poplatcích a úrocích. V tomto případě můžete využít mimořádné splátky a připravit tak banku o část zisků, které by od vás získala.

Mimořádná splátka půjčky

Jak a kdy můžu uskutečnit mimořádnou splátku?

Tuto odpověď většinou získat ve smluvních podmínkách banky, u které jste si brali půjčku. Často je za mimořádnou splátku účtován nějaký poplatek ve výši 0,5 až 1%. V nějakých případech může být mimořádná splátka zdarma – stačí když zůstatková jistina půjčky klesne pod 300 000 Kč.

Po zjištění situace se s bankou domluvíte kdy provedete mimořádnou splátku, aby o ní v bance věděli. U většiny bank můžete splátku provést jednorázovým příkazem k úhradě případně složit hotovost na pobočce. O možnostech mimořádných splátek byste měli přemýšlet ještě před uzavřením půjčky.

Možnosti po uhrazení mimořádné splátky

Jakmile provedete mimořádnou splátku, tak se změní i podmínky půjčky. Mohou nastat dvě situace, v prvním se vám sníží měsíční splátky a ve druhé se sníží celková splatnost.

Pokud budete řešit otázku či volné finanční prostředky použít k úhradě mimořádné splátky nebo ji investovat jinak, tak zvolte variantu číslo dvě a snižte si celkovou splatnost. Mimořádná splátka sice půjčku sníží, ale nevymaže ji. Můžete ovšem zkusit splatit i celou půjčku najednou a ušetřit.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *