Koronavirus a výpadek příjmu – jak ušetřit?

Koronavirus letos zasáhl v podstatě celý svět a je možné, že s ním přijde i finanční krize. To se projeví například výpadkem příjmů u zaměstnanců i podnikatelů. Mnozí lidé o své zaměstnání či podnikání dokonce přijdou. Podíváme se proto jaké obory postihne současná krize nejvíce? Co dělat, když ztratíte práci a jak žít s malým příjmem?

Koronavirus - jak ušetrit

Koronavirus – práce

V souvislosti s pandemií koronaviru již mnoho lidí u nás i ve světě přišlo o svoji práci. Nejvíce ohrožené obory cestování a restaurací (kavárny, fast foody), ale oborů, které jsou postiženy aktuální krizí je obrovské množství.

Velké problémy činí nynější stav i prodejnám, které musí být z nařízení vlády uzavřeny – každým dalším dnem tak přicházejí o obrovské tržby obchody v nákupních centrech, kde se platí vysoké nájmy a tato situace je může zcela položit. Nejhorší problémy budou mít zejména malé podniky, naopak velké mezinárodní řetězce by měly krizi – i když s velkými ztrátami – ustát.

Co dělat, když přijdete o práci?

Pokud přijdete o zaměstnání je to samozřejmě nepříjemné, ale rozhodně nepropadejte panice. V klidu si vše rozmyslete, podejte si inzeráty a začněte si hledat nové místo – možná se vám nakonec podaří získat i lepší a výnosnější práci, než jste měli dosud. Důležité je zachovat klid a zbytečně nic neodkládat – čím delší výpadek příjmů, tím horší finanční krize u vás může nastat.

Máte úspory?

Často se mluví o tom, kolik by člověk měl mít našetřeno pro případy, kdy přijde o práci nebo nastane jiná nečekaná a nepříjemná situace. Odborníci se shodují na tom, že finanční rezerva by měla činit zhruba šestinásobek měsíčních výdajů. Bohužel většina lidí u nás ani zdaleka tolik našetřeno nemá – u 20% by jejich finanční rezerva vystačila maximálně na měsíc a u třetiny lidí asi na tři měsíce. A to je opravdu málo a proto se podíváme na tipy jak hospodařit s penězi, aby se vám podařilo ušetřit.

Tipy jak hospodařit s minimem peněz – na čem se dá ušetřit?

Ušetřit se dá na spoustě věcí, samozřejmě je ale třeba pochopit, že každý má trochu jiné priority a tak tyto rady nejsou úplně univerzální.

  • Velké peníze lze ušetřit například. na cigaretách, alkoholu a pod.
  • Dost můžete ušetřit i na jídle (např. omezením restaurací – budete se stravovat doma)
  • Dále pak lze ušetřit například na oblečení, dovolených a mnoha dalších věcech.

Je dobré si dělat pravidelný rozpočet a sepisovat si všechny příjmy a výdaje například v excelu, kde zapište všechny své aktuální výdaje a příjmy. Tento seznam sepisujte alespoň 3 měsíce, abyste mohli vyhodnotit co nejvíce výdajů. Potom se s tím dá pracovat a vymyslet optimální plán jak uspořit a nemuset se přitom nijak extrémně omezovat. Například v letošním roce se dá určitě ušetřit na letní dovolené – dá se předpokládat, že mnohem více lidí ji bude trávit doma v Česku.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *