Konsolidace půjček

Konsolidace půjček je produkt, který nabízejí banky na zjednodušení a zpřehlednění splátek několika stávajících půjček. Jedná se v podstatě o jejich sloučení do jednoho jediného úvěru, který funguje na principu jednorázové půjčky, kterou se splatí všechny dosavadní půjčky a tím vznikne jen jedna půjčka, která vyžaduje měsíční splácení ve stejné a neměnné výši.

Konsolidace půjček

Konsolidace stávajících úvěrů nabízí jednu nespornou výhodu oproti splácení několika najednou a tou je dosažení výhodnější úrokové sazby. To v praxi znamená, že klient své půjčky proplatí o podstatně nižší výslednou částku. Stejně tak klient ušetří i na nákladech účtovaných za vedení několika úvěrů, a také na většině ostatních poplatků. Další výhodou konsolidace půjček je fakt, že její založením lze docílit výrazně delší splatnosti úvěru a tím pádem snížit výši měsíčních splátek.

Z této výhody ale na druhu stranu logicky vyplývá poměrně nepříjemné zvýšení částky, kterou platíte. Stejně jako si můžete prodloužit dobu splatnosti, stejně si ji můžete i zkrátit a tím výrazně snížit celkovou částku, kterou budete nuceni splatit. Konečné datum splatnosti tedy záleží čistě na možnostech a volbě klienta. Maximální délka splácení je určována konkrétní bankou, od které si klient konsolidaci vyřizuje, ale nejčastěji se tato doba pohybuje mezi dvěma až deseti lety. Samotné sloučení půjček nevede jen k úspoře úrokové sazby a dalších navazujících nákladů s úvěry spojených, ale také k lepší kontrole nad samotnými úvěry a výraznému zjednodušení administrativy spojené s jejich založením a vedením.

Banky na konsolidaci půjček

Před volbou banky na konsolidaci půjček si dobře promyslete jaké úvěry chce touto formou sloučit. V případě spotřebitelských půjček a úvěrů od splátkových společností nebudete mít s konsolidací problém v žádné bance. Existují však banky, které nenabízejí možnost profinancování kreditních karet, ani revolvingových (kontokorentních) úvěrů. U některých bank je také omezen maximální počet konsolidovaných půjček a banky se smozrjeme liší i případnou nutností založení nového bankovního účtu sloužícího na splácení konsolidovaných půjček.

Při žádosti o půjčku na splacení úvěrů, teda konsolidaci půjček vyjdou banky zpravidla vstříc těm klientům, kteří dosud bezproblémově spláceli svoje závazky. V opačném případě, tedy pokud je klient dlužníkem, kteří má problémy se splácením již v momentě žádosti o sloučení půjček, bude s největší pravděpodobností žádost odmítnuta.

Kromě jednoduché konsolidace nabízejí banky i konsolidaci půjček zajištěnou nemovitostí. Jak napovídá název, jde o sloučení úvěru, při kterém klient ručí nemovitostí, kterou vlastní. Tento produkt je ideální v případě, že klient potřebuje konsolidovat vysoké částky pohybující se řádově stovkách tisíc korun nebo milionech a zároveň potřebuje jednorázovou půjčku finanční hotovosti. Obrovskou výhodou v tomto případě je výrazně nižší úroková sazba a prodloužení doby splatnosti až na třicet let. Obrovskou nevýhodou je pak samotné ručení nemovitostí.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *