Jak se zbavit dluhů?

Máte problémy s dluhy a už nevíte co dříve platit? Nemáte dost peněz na splácení všech vašich dluhů? Pokud už opravdu nevíte, kde sehnat peníze a nikdo vám už nechce půjčit, tak můžete zkusit vyhlásit na sobě osobní bankrot. To znamená, že po dobu 5 let zaplatíte věřitelům minimálně 30% z jejich pohledávek.

Dluhy - jak se jich zbavit

Osobní bankrot jako řešení dluhů?

Osobní bankrot však vyhlašuje soud, takže musíte nejprve požádat a splnit určité podmínky. Musí být vůči vám vedeno exekuční řízení, musíte být platební neschopni (nesplácet závazky alespoň 180 dní) a musíte prokázat upřímný záměr o řešení vaší finanční situace.

Do návrhu napište důvod vašeho úpadku. Jak jste se do dané situace dostali, vypište seznam věřitelů a dluhů. Návrh může podat pouze dlužník. Po doložení dokumentů jako je přehled příjmů, majetku, souhlas manžela nebo manželky soud posoudí zda jste poctivý dlužník. A zda vám umožní osobní bankrot.

Na co se osobní bankrot nevztahuje?

  • dluhy z výživného
  • pohledávky za způsobené škody
  • peněžité tresty podle zákona
  • zajištěné pohledávky, například. hypotéka
  • pracovněprávní nároky vůči dlužníkovi

Splátky dluhu během osobního bankrotu

Věřitelé se dohodnou, jakým způsobem zaplatíte svůj dluh. Mohou trvat na tom, že prodáte veškerý svůj movitý majetek nebo se dohodnou na splátkách v následujících 5-ti letech. Jejich rozhodnutí je pro vás rozhodující.

Pokud se rozhodnou věřitelé, že budete dluh splácet, tak budete po dobu 5-ti let předávat věřitelům všechny své příjmy a to nad rámec životního minima. Soud vám přidělí insolvenčního správce, který dohlédne na to, abyste vše včas a řádně platili.

Po 5-ti letech, kdy jste zaplatili minimálně 30% z vašeho dluhu, končí oddlužení a soud vám odpustí zbytek dluhu. Po uplynutí 5-ti let pak dobře zvažte, zda si budete i nadále půjčovat peníze, nebo se raději uskromníte.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *