Jak se dostat z dluhů?

Získat peníze je dnes díky dostupným půjčkám opravdu jednoduché. Můžete si snadno vzít i několik půjček. Pokud máte více úvěrů a půjček, tak vás budou evidovat v registrech dlužníků. To vás samozřejmě nemusí trápit, pokud budete pořádně splácet, tak bude vše v pořádku. Problémy se ale mohou objevit kdykoli v budoucnosti. Dluhy prostě nejsou nic příjemného. Poradíme vám proto několik způsobů, jak se z nich dostat.

Dluhy a oddlužení

Dluhy a oddlužení

Pokud víte, že se dostáváte do problémů, tak se snažte oslovit poskytovatele půjčky a dohodnout se na možnostech jako je snížení splátky, její posunutí nebo odložení. V případě, že vám takovou možnost nabídnou, tak vám může pomoci zbavit se budoucích možných problémů, abyste se ještě víc nezdloužili.

Nezdalujte se

Než se podíváme na možné cesty, jak se dostat z dluhů, tak je dobré začít raději prevencí. Tedy žijte tak, aby vám dluhy vůbec nevznikly. Dnes je bezdůvodné zadlužování doslova trendem – ale tím špatným. Doporučujeme vám, abyste si nebrali zbytečné půjčky a raději si ušetřili. Ovšem když už půjčku opravdu potřebujete, tak by měla splňovat několik hlavních bodů:

  • Půjčku byste měli využít prakticky (např. když se vám pokazí auto, chladnička nebo pračka, tak k jejich opravě)
  • Půjčka by měla mít nízký úrok – ideální jsou nízké úroky při hypotékách
  • Splátka by měla odpovídat vašim možnostem splácení

Pokud už dluhy máte, tak nezoufejte. Přinášíme také několik dalších rad, jak se z nich dostat.

Pokuste se o refinancování půjčky

Pokud máte půjčku a ta vám pomalu ale jistě přerůstá přes hlavu, tak byste se měla začít zajímat o refinancování půjčky. O co konkrétně jde? Je to postup, kdy si nebankovní i bankovní půjčky převedete k jinému poskytovateli. Vlivem toho můžete získat hned několik výhod. V první řadě si můžete půjčku zvýhodnit a tak výše úrokových sazeb nebo výše RPSN bude menší.

Stejně tak může tato možnost také zkrátit dobu splácení a hlavně může nabídnout i možnost snížení splátek. Dluhy totiž často vznikají právě proto, že nemáte k uhrazení splátek. Když se vám sníží spltáky, tak můžete asi budete mít dost peněz na měsíční splácení a nedostanete se do problémů.

Konsolidace půjček

Převeďte všechny své půjčky k jednomu věřiteli – konsolidujte nebo spojte je. Výhody to má naprosto jasné a jsou spojeny s tím, že si můžete snížit splátku, zkrátit dobu splácení i snížit úrok. Budete platit pouze jednu splátku. Tato cesta je vhodná pro toho, kdo si vytvořil různé dluhy, tedy různé závazky, a už pomalu ztrácí přehled. Výhodou je, že konsolidovat můžete půjčky od různých společností.

Zvyšte svůj příjem a snižte své výdaje

Zvýšením příjmu vám zbude více peněz na splácení půjček. Můžete požádat o zvýšení platu, můžete si zkusit najít brigádu nebo najít lépe placenou práci nebo prodat nepoužívané věci a získat tak peníze navíc.

Můžete také zkusit omezit výdaje. Např. přestaňte kouřit, pít alkohol a chodit do restaurací. Také se poohlédněte například. po levnějším dodavateli energií, zkuste si vybavit výhodnější paušál, zrušte satelitní nebo kabelovou televizi, zda využijte levnějšího tarifu na internet. Jsou to sice určitá omezení, ale v konečném důsledku mohou do domácnosti přinést desítky v některých případech i stovky eur navíc na úsporách. Pomocí ušetřených peněz pak můžete snáze vyřešit vaše dluhy.

Oddlužení nebo osobní bankrot

I stát si je vědom toho, že dluhy mnohým lidem přerůstají přes hlavu. I proto nabízí legální a docela výhodnou cestu jak lze dluhy řešit. Oddlužení nebo osobní bankrot doporučujeme volit až jako poslední možnost. Stát ji sice nabídne za docela výhodných podmínek, ale také je třeba dodat, že oddlužit lze jen jednou za život. Pokud vaše dluhy nejsou až tak velké, aby se nedaly zvládnout pomocí výše zmíněných možností, tak doporučujeme osobní bankrot zatím vynechat. Nikdy nevíte, co bude za pár let a jak se vám tato možnost může hodit.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *