Fixace hypotéky: Jakou zvolit?

Hypotéka je v dnešní době jeden z nejvíce doporučených úvěrových produktů. Není se čemu divit, protože výhod je v daném směru více než dost. Tou první je jistě to, že se jedná často o produkt, který nabízejí téměř výhradně banky.

Fixace hypotéky

Pojďme se ale podívat na několik dalších pozitivních ukazatelů:

  • Získáte možnost financovat i stoprocentní hodnotu nemovitosti (většinou ale jde jen o 80 až 90%)
  • získáte malý úrok
  • hypotéku můžete využít ke stavbě i koupi
  • Fixace hypotéky vám zajistí dlouhodobě výhodný úrok

Velkou výhodou hypotéky je tedy nízká úroková sazba. Ta ale nemusí platit vždy, neboť vliv na její výši má mnoho faktorů. A jedním z nich je také fixace hypotéky. O co konkrétně se jedná a jak vybrat tu správnou fixaci?

Co je fixace hypotéky?

Fixace hypotéky je dohoda mezi poskytovatelem půjčky a tím, kdo si ji bere, že se úroková sazba nebude v dohodnuté době měnit. Můžete ji získat stejnou na 5 let, ale také na 20 let. Záleží na bance, která vám hypotéku poskytne.

Jaké výhody má fixace hypotéky?

Hlavní výhodou je samozřejmě to, že budete platit přesně takový úrok, jaký si domluvíte. Jelikož aktuálně jsou úrokové sazby velmi nízké, tak je pro vás asi nejlepší, abyste si podrželi stejný úrok delší dobu. Pokud si tedy právě teď hypotéku vezmete, tak můžeme i za několik let splácet s jistotou toho, že konkrétní navýšení bude stále stejné jako v době získání hypotéky. Vyplatí se vám to hlavně ve chvíli, kdy se trh bude vyvíjet tím směrem, že se budou úrokové sazby postupně zvyšovat. V tomto případě platí, že čím delší fixace, tím je to pro vás lepší, protože tím menší částku přeplatíte.

Nevýhody fixace

Stále je zde možnost, že i tyto současně úroky půjdou ještě níže a tak nebude mít možnost ušetřit. Budete tedy platit vyšší úrok. Nesmíme ale zapomínat, že s fixací hypotéky souvisí i možnost refinancování. A to lze uskutečnit až ve chvíli, kdy daná vázanost definitivně vyprší. Proto často musíte čekat i několik let na to, jak jste si hypotéku mohli jednoduše přenést do jiné banky.

Jakou fixaci hypotéky si mám vybrat?

Aktuálně platí, že čím je kratší, tím je to pro nás horší. Na začátku sice můžete ušetřit a mít nízké úrokové sazby, ale po skončení fixace se mohou i výrazně zvednout. V tomto případě však můžete zkusit hypotéku refinancovat u jiné banky.

Pokud ale plánujete delší fixaci, tak to pro vás znamená jistotu výhodného úroku nyní, ale i v budoucnosti. Na druhou stranu se na další dobu připravujete o možnost refinancování, což by vás mohlo stát peníze, pokud by úroky ještě dále padaly.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *