Co dělat, když se ocitnete ve finanční tísni?

Každému se může stát, že se nečekaně ocitne ve finanční nouzi. Přestože máte i pojištění, mohou nastat situace, že krytí nestačí nebo pojišťovna odmítne platit. Pokud nemáte majetnou rodinu či dobré kamarády, kteří vás umí finančně podržet, může pomoci úvěr. V první řadě si ale musíte stanovit, kolik potřebujete půjčit a na jakou dobu.

Finanční tíseň

Nemilé překvapení v podobě porouchané chladničky v létě, vytečeného kotle v zimě, nezbytné opravy auta či náhlých výdajů kvůli nemoci zvykne přijít v nejméně očekávané chvíli. Co když v domácnosti chybí potřebná rezerva?

Čím méně peněz potřebujete, tím rychleji a jednodušeji se k nim dostanete. Klidně jen s občanským průkazem. U větších částek už musíte počítat s ověřováním příjmu. To platí i pro půjčky v bankách. Máte-li záznam v registrech dlužníků nebo na krku exekuci, vaše šance na půjčku či úvěr jsou malé, výjimkou jsou úvěry na vyplacení dluhů

Rychle a na cokoli

Neobvyklé okolnosti vyžadují i ​​neobvyklá a rychlá řešení. Rychle a na cokoli vám už dnes nemusí půjčovat jen pověstné nebankovky. Takový spotřební úvěr dokáží zařídit za pár hodin či dokonce minut už i banky. V případě úvěru vám stanoví nejvyšší možnou částku, kterou jsou ochotny vám půjčit a navrhnou vám podmínky úvěru. Stane se i to, že mohou požadovat zabezpečení, buď ručitelem, finančním ručením, či vlastními úsporami na termínovaném vkladu. Věděli jste, že lze ručit i termínovanými vklady jiné osoby?

Zhodnoťte vlastní možnosti

Předtím, než si vezmete půjčku, měli byste pečlivě zvážit svou finanční situaci. Hlavně zaměstnání, použitelnou hotovost a především schopnost pravidelně a včas splácet. Když si už úvěr vezmete, vycouvat z něj může být poměrně složité. Proto je mimořádně důležité umět si spočítat, kolik peněz vám zbude na každodenní režii a kolik umíte odložit na splátku úvěru. Své příjmy nepřeceňujte a raději počítejte s černým scénářem vašeho příjmu, nedostanete se tak do nepříjemné situace, kdy byste půjčenou hotovost nedokázali splácet.

Dobře si zvažte účel

Mít peníze rychle je sice velmi příjemné, ale také riskantní. V první řadě musíte mít jistotu, že je úvěr opravdu nezbytný. V podstatě platí jednoduchý vzorec. To, na co si půjčujete, by mělo mít nejméně takovou životnost, jaká je doba splácení. A hlavně při dražších věcech.

Nepůjčujte si od kohokoli

Když jde o peníze, opatrnosti není nikdy dost. Proto je nutné najít si čas na prověření společnosti, od které si chcete půjčit. Shánějte informace. Ideální jsou doporučení od důvěryhodných lidí. Pozor, jsou-li nabízené podmínky až podezřele výhodné, měli byste zvýšit opatrnost. Nezapomínejte, že odstoupit od smlouvy bez uvedení důvodu lze jen do dvou týdnů. Volte raději půjčku od banky než nebankovních subjektů. Zeptáte-li se v bance, u které máte osobní účet, možná dostanete i výhodnější podmínky.

I malá písmenka jsou důležitá

Návrh smlouvy podrobně přečtěte. Ideální pomalu a vícekrát. Pokud ji už jednou podepíšete, na lítost je pozdě. Raději se poraďte a na nejasnosti se ptejte rovnou společnosti. Seriózní firma přece nemá co tajit.

Klíčová je ve všeobecných obchodních podmínkách zkratka RPSN. V překladu roční procentní sazba nákladů. A česky – co vás úvěr bude stát dohromady. Jednoduše platí, že čím je toto číslo nižší, celkově za úvěr méně zaplatíte. Měsíční splátka úvěru by pro jistotu neměla být větší než třetina vašeho čistého příjmu. Čím kratší dobu úvěr splácíte, tím méně zaplatíte na úrocích.

Rezerva je nezbytná

Když chcete úvěr, dobře zvažte, jestli ho budete umět splácet. Je dobré mít v záloze alespoň několik měsíčních splátek předem. Vyhnete se stresujícímu shánění peněz, když se přiblíží termín. Také hrozbě prodlení platby. A v konečném důsledku nepříjemným komplikacím.

Úvěr na financování bydlení

Chcete-li řešit bydlení, možností je dlouhodobější úvěr. Počítejte ale s tím, že musí být něčím zajištěn. A nepodaří se vám ho vybavit ze dne na den. Můžete jej použít na koupi, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti, mívá nižší úrokovou sazbu, ale vyšší jsou celkové náklady na úvěr vzhledem k delší době splácení.

Spotřební úvěr

Jedná se o jednorázový úvěr. Obvykle bez potřeby zabezpečení a prokázání účelu použití půjčených peněz. Ideální ke koupi auta, nábytku či jiného spotřebního zboží. Smiřte se ale s tím, že splácení velmi nízkých splátek úvěru během delšího období zvyšuje celkové náklady úvěru.

Kreditní karta

V podstatě máte díky kreditní kartě k dispozici krátkodobý, opakovaně obnovovaný úvěr. Pokryjete jím jakékoli opakované výdaje. Vyznačuje se vyšší úrokovou sazbou. Poplatky bývají srovnatelné s jinými úvěry. Příjemnou výhodou úvěru z kreditní karty je možnost využití bezúročného.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *