Češi si opět berou hypotéky

Čechům se opět vrátila chuť půjčovat si na bydlení. Banky hlásí, že objem poskytnutých hypoték se dostal na úroveň před krizí. Je to i proto, že vlastní nemovitost na úvěr je často jedinou možností, jak si zajistit bydlení. Banky hlásí oživení hypotečního trhu.

Hypotéka na bydlení

V květnu půjčovaly dokonce více než v nejsilnějším měsíci před krizí. Byty či rodinné domy dnes stojí přibližně tolik, co před třemi až čtyřmi lety. Oživení trhu s hypotékami však neznamená, že ceny nemovitostí zas okamžitě porostou, ačkoliv začátkem roku se již jejich pokles zastavil.

Čechům se tedy vrátila chuť půjčovat si peníze na vlastní bydlení. Krize stlačila úroky k nejnižším úrovním v historii, v porovnání s ostatními zeměmi eurozóny jsou naše hypotéky průměrné.

Podle odborníků jsou za tím dva faktory: naše nízké příjmy a tedy vyšší riziková přirážka, a také malá konkurence, jak si zajistit bydlení. Odborníci ani nepředpokládají, že úroky by mohly v budoucnu klesnout. Stále jsme na jedné straně ochotni platit za úvěr více než v jiných zemích. Na druhé straně ale také proto, že vlastně jinou možnost, jak si zajistit bydlení, ani nemáme.

5/5 - (1 vote)
Ivan Kudroč

Ivan Kudroč

Redaktor portálu SenzaPujcky.cz. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a zajímá se o různé finanční produkty, makroekonomii, spotřebitelské chování a investování. Rád tráví čas s rodinou a přáteli a píše pro několik internetových časopisů o bydlení a cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *